Trojský zámek

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou: je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Velkolepé domy uprostřed nekonečných zahrad jej uchvátily natolik, že se rozhodl přenést kousek „Věčného města“ do své rodné země. Mladý hrabě měl šťastnou ruku při výběru místa i umělců, kteří měli jeho sen uskutečnit.


Stavba raně barokního zámku Troja byla zahájena v roce 1679. Autorem projektu zámku byl architekt francouzského původu Jean Baptiste Mathey. V návrhu zúročil zkušenosti ze svého pobytu v Itálii a inspiroval se typem římské příměstské vily. Středem a dominantou celé hmoty stavby je velký sál, z něhož se do obou stran rozbíhá chodba s enfiládou přilehlých salónů. Po stranách stavbu vertikálně i horizontálně ukončují dvoupatrové věžovité belvedery. Sochařská výzdoba dvouramenného schodiště vedoucího do zahrady byla svěřena drážďanským umělcům Georgovi a Paulu Hermannovým. Monumentální plastiky, zdobící schodiště, symbolizují boj Titánů s antickými bohy. Jednotlivé plastiky po obvodu schodiště představují antické bohy, alegorie denních i ročních období a světadílů. Malířské práce v přízemí zámku převážně uskutečnil Carpoforo Tencalla, v prvním patře zámku působili Francesco Marchetti a jeho syn Giovanni Francesco. Pro iluzívní výzdobu velkého hlavního sálu povolal stavebník vlámské malíře Abrahama a Izáka Godynovy.

ghmp.cz/budovy/zamek-troja/

Atrium Žižkov

Atrium Žižkov je jedinečné kulturní centrum na pražském Žižkově, které se skrývá mezi bytovými domy kousíček od žižkovské věže a Olšanského náměstí a připravuje pro své sousedy i přespolní program zaměřující se zejména na hudbu, umění a komunitní program.

V zrekonstruovaném barokním kostele se pořádají koncerty vážné, soudobé i alternativní hudby a jazzu. V Galerii Atrium Žižkov probíhají výstavní projekty, které pod vedením kurátora Fuczika nabízejí divákům zajímavá témata zaměřená se na výrazné aktuální společenské problémy. A celým prostorem i krásnou zahradou ve vnitrobloku se pak propojují oba tyto světy v rámci komunitní akcí, které se programově celoročně zaměřují na významné svátky či sousedské slavnosti. V kavárně Kafe Atrium se můžete osvěžit vynikající kávou či jinými dobrotami.

https://atriumzizkov.cz

Punctum - Krásovka

Punctum – Krásovka je priestor, ktorý je založený na veľmi silnom komunitnom duchu. Tvorí ho partia ľudí, ktorí to robia z čistého nadšenia.

https://www.punctum.cz/

ARCHA+

Dnešní ARCHA+ sídlí v prostorách původního divadla D34, následně Divadla E. F. Buriana, v budově funkcionalistického bankovního paláce (Legiobanka) v rondokubistickém stylu vystavěného v letech 1937-1939. Autorem návrhu byl architekt František Marek a nové řešení interiéru je dílem architekta Ivana Plicky, divadelní technologie jsou realizovány podle Miroslava Meleny.

Archa si od svého založení v roce 1994 vybudovala solidní pověst na domácích i mezinárodních progresivních scénách svou jedinečnou dramaturgií a inovativními projekty. Nemáme stálý divadelní soubor a fungujeme jako produkční dům, který umělcům poskytuje prostor pro jejich tvorbu.

www.archa-plus.cz

MeetFactory

MeetFactory je neziskové mezinárodní centrum současného umění založené v roce 2001 umělcem Davidem Černým. V důsledku povodní v roce 2002 bylo nutné opustit původní prostory v Praze - Holešovicích a projekt byl vzkříšen o tři roky později v průmyslové budově v pražské čtvrti Smíchov, ve specifickém prostoru mezi dálnicí a aktivní železniční tratí. Program byl spuštěn po rozsáhlé rekonstrukci prostor v roce 2007.
 Program MeetFactory utvářejí čtyři dramaturgické linie - hudba, galerie, divadlo a program rezidenčních pobytů pro umělce.
 
Hudební program prezentuje zejména mezinárodní nezávislou hudební scénu. V koncertním sále vybaveném high-end zvukovým zařízením se koná šest až osm akcí měsíčně.
 
Divadelní program se zaměřuje na interpretace současné prózy a na experimentální mezioborové projekty, které často zahrnují vizuální umělce, hudebníky či neherce.
 
Dvě galerie nabízejí prostor pro kritické konfrontace místní a mezinárodní umělecké scény. Program Galerie MeetFactory se zaměřuje na původní kurátorské projekty, v Galerii Kostka představujeme zejména samostatné výstavy začínajících i již etablovaných umělců.
 
Mezinárodní rezidenční program je největším českým ateliérovým programem pro zahraniční umělce. MeetFactory disponuje patnácti ateliéry, které ročně užívá více než třicet vizuálních umělců, kurátorů, hudebníků, divadelních režisérů nebo spisovatelů. Podporujeme zapojení našich rezidenčních umělců nejen do samotného programu MeetFactory, ale také do kontextu české a středoevropské umělecké scény.
 

http://www.meetfactory.cz/cs/

Čítárna Unijazz

Historie Čítárny Unijazz se táhne již od roku 1998, přes čtvrté patro v Jindřišské ulici, až do Husitské 22 do roku 2022.

V roce 1997 byla v sídle sdružení Unijazz v Jindřišské ulici v srdci města Prahy otevřena čítárna s knihovnou, dřevěným barem a legendárními útulnými místnostmi, které poskytovaly útočiště mnoha skupinám lidí - umělcům, studentům, lidem mladým i starým, smutným i veselým, lidem se zájmem o kulturu v tom nejširším slova smyslu. V tomto prostoru si všichni mohli užít řadu pravidelných podvečerních pořadů: autorská čtení, koncerty, poslechové pořady, přednášky s filmovými projekcemi, besedy a výstavy, ale také zasedání a prezentace spřízněných organizací, ať už kulturních, ekologických, studentských i nestudentských, vážných a závažných i méně rozvážných. Prostor byl vybudovaný svépomocí v bývalých laboratořích mlékárenského průmyslu, nabízel archiv knih, časopisů, fanzinů, demonahrávek, LP desek apod. získaných zejména díky laskavosti četných dárců. Za barem se za ta léta vystřídali mnozí barmani a barmanky a mnoho malých pivovarů, kteří zásobovali tyto barmany (a také návštěvníky) kvalitním pivem. Současně se za barem i před barem za ta léta nastřádaly nezapomenutelné vzpomínky, navázaly se mnohé společenské vazby a mnoho dnů a nocí bylo prožito do absolutna. Tyto legendární prostory jsme ale bohužel museli ke konci roku 2018 opustit.

Na začátku roku 2020 jsme rozjeli projekt Čítárna Unijazz na cestách a realizovali jsme náš program nejen v Kavárně Únik v Kaštanu, ale i ve spřátelených prostorách na různých místech v Praze (bar Podtvrzí, café Míšenská nebo Punctum-Krásovka). V této praxi jsme pokračovali až do června roku 2022, kdy se konečně otevřela Čítárna Unijazz ve své nové baště na adrese Husitská 22. Od té doby se ta kouzla budou dít zde.

http://citarna.unijazz.cz/