Punctum - Krásovka

Punctum – Krásovka je priestor, ktorý je založený na veľmi silnom komunitnom duchu. Tvorí ho partia ľudí, ktorí to robia z čistého nadšenia.

https://www.punctum.cz/

ARCHA+

Dnešní ARCHA+ sídlí v prostorách původního divadla D34, následně Divadla E. F. Buriana, v budově funkcionalistického bankovního paláce (Legiobanka) v rondokubistickém stylu vystavěného v letech 1937-1939. Autorem návrhu byl architekt František Marek a nové řešení interiéru je dílem architekta Ivana Plicky, divadelní technologie jsou realizovány podle Miroslava Meleny.

Archa si od svého založení v roce 1994 vybudovala solidní pověst na domácích i mezinárodních progresivních scénách svou jedinečnou dramaturgií a inovativními projekty. Nemáme stálý divadelní soubor a fungujeme jako produkční dům, který umělcům poskytuje prostor pro jejich tvorbu.

www.archa-plus.cz

MeetFactory

MeetFactory, mezinárodní centrum současného umění, je obecně prospěšnou společností, jejímž posláním je podpora a rozvoj současného umění a jeho zpřístupnění veřejnosti. V roce 2001 jej založil výtvarník David Černý s cílem zapojit Prahu do dění na světové scéně současného umění a provozovat nezávislé mezinárodní kulturní centrum. Kvůli povodním v roce 2002 se musela MeetFactory rozloučit s továrním objektem v Holešovicích. Po třech letech projekt znovu ožívá, opět v industriální budově, opět na jedinečném místě, tentokrát v pevném sevření dálnice a osmikolejné trati na Smíchově.

Původně továrna na výrobu skla, postavená ve 20. letech minulého století, sloužila jako jedna z posledních budov firmy Inwald, která v Praze působila od roku 1878. Provoz výroby broušeného skla a posléze i známých skleniček Durit byl ukončen roku 1935. Až do přelomu 40. a 50. let továrnu užívala k výrobě dieselových motorů firma Škoda, následovně továrna přešla do správy Československých železnic. V 90. letech byla budova zcela opuštěna, jen krátce sloužila jako zázemí pro dělníky při stavbě tunelu Mrázovka.

http://www.meetfactory.cz/cs/

Čítárna Unijazz

Historie Čítárny Unijazz se táhne již od roku 1998, přes čtvrté patro v Jindřišské ulici, až do Husitské 22 do roku 2022.

V roce 1997 byla v sídle sdružení Unijazz v Jindřišské ulici v srdci města Prahy otevřena čítárna s knihovnou, dřevěným barem a legendárními útulnými místnostmi, které poskytovaly útočiště mnoha skupinám lidí - umělcům, studentům, lidem mladým i starým, smutným i veselým, lidem se zájmem o kulturu v tom nejširším slova smyslu. V tomto prostoru si všichni mohli užít řadu pravidelných podvečerních pořadů: autorská čtení, koncerty, poslechové pořady, přednášky s filmovými projekcemi, besedy a výstavy, ale také zasedání a prezentace spřízněných organizací, ať už kulturních, ekologických, studentských i nestudentských, vážných a závažných i méně rozvážných. Prostor byl vybudovaný svépomocí v bývalých laboratořích mlékárenského průmyslu, nabízel archiv knih, časopisů, fanzinů, demonahrávek, LP desek apod. získaných zejména díky laskavosti četných dárců. Za barem se za ta léta vystřídali mnozí barmani a barmanky a mnoho malých pivovarů, kteří zásobovali tyto barmany (a také návštěvníky) kvalitním pivem. Současně se za barem i před barem za ta léta nastřádaly nezapomenutelné vzpomínky, navázaly se mnohé společenské vazby a mnoho dnů a nocí bylo prožito do absolutna. Tyto legendární prostory jsme ale bohužel museli ke konci roku 2018 opustit.

Na začátku roku 2020 jsme rozjeli projekt Čítárna Unijazz na cestách a realizovali jsme náš program nejen v Kavárně Únik v Kaštanu, ale i ve spřátelených prostorách na různých místech v Praze (bar Podtvrzí, café Míšenská nebo Punctum-Krásovka). V této praxi jsme pokračovali až do června roku 2022, kdy se konečně otevřela Čítárna Unijazz ve své nové baště na adrese Husitská 22. Od té doby se ta kouzla budou dít zde.

http://citarna.unijazz.cz/