Začíná festival Alternativa. Přiváží zavedená jména i zcela nové projekty 

Experiment, elektronika, hluk i folk. Hudbu, pro kterou na jiných tuzemských festivalech není místo, bude možné slyšet od 3. do 11. listopadu na vybraných místech v Praze. Festival představuje okrajové hudební žánry a prostory mezi nimi. Dává tak možnost rozšířit povědomí o tom, co všechno je hudba, a jak různě může působit. 

Třicátý první ročník festivalu zahájí v pátek 3. listopadu v Kasárna Karlín britský písničkář Richard Dawson, který v Česku vystoupí poprvé. Jeho temné a hravé texty v kombinaci s nekonvenčním projevem a uměleckou nekompromisností jsou ceněné nejen ostrovním publikem. 

Richard Dawson ztělesňuje britskou neobyčejnost v obyčejnosti. Hudebník, který si zahrál v Barbicanu i na vyhlášeném Edinburghském mezinárodním festivalu, se do kontinentální Evropy vydává koncertovat zřídkakdy. České publikum má tak po několika letech snažení konečně možnost zažít tohoto zcela výjimečného písničkáře,” říká David Čajčík z kolektivu Heartnoize. První večer festivalu se koná díky spolupráci Alternativy a Heartnoize Promotion. 

Právě spolupráce s dalšími subjekty působícími na hudební scéně a samotnými hudebníky a hudebnicemi je pro Alternativu příznačná. Letos se představí dva projekty sestavené přímo pro festival a na programu se podílejí kromě Heartnoize i Synth library Prague, Noise Kitchen, BCAA, Glory Affairs a label Nhạc Gãy.  

Chod samotného festivalu ovlivňují principy alternativní hudby. Při sestavování programu je tak pro nás zásadní experiment a zkoumání možností. Během týdne vystřídáme čtyři lokace, čtyři různé hudební zážitky. Zejména se ale tento princip promítá v tom, že dáváme prostor projektům, které doposud nikdo nikdy neslyšel, protože reálně vznikají pár dní před vystoupením. I pro nás je pak hudba, která na festivalu zazní, překvapení,” vysvětluje koncept festivalu jeho koordinátor Roman Odjinud. 

Letos Alternativa oslovila s možností sestavit zcela nový projekt dva hudebníky. Výsledky zazní při závěrečných dvou večerech 10. a 11. listopadu v MeetFactory. Francouzský trumpetista Timothée Quost představí projekt a tool is a tool. V něm se s Quostem na pódium setká Jana Havláková, Kryštof Pátra, Klára Pudláková a Jakub Švejnar. V dalším projektu připraveném jen pro Alternativu s nevyslovitelným názvem +../q_Q\..+ se sejdou čtyři výrazné osobnosti elektronické scény britská CITYTRONIX, DJ*ka Gertie Adelaido, trngs a elektronický písničkář Oliver Torr. 


Festival přiváží i zavedená jména alternativní scény. Dánská vlivná hlukařka Puce Mary se zaměřuje na práci s negativními emocemi. Tradici experimentální elektroniky padesátých let rozvíjí francouzský hudebník Jean-Philippe Gross. Průsečíky mezi improvizací, moderní kompozicí a lidovou hudbou zkoumají v duu Nabelóse klavíristka Ingrid Schmoliner a hornistka Elena Kakaliagou. Ze zákoutí japonské scény, kde se protíná free jazz, noise a grindcore, vychází japonský bubeník Ryosuke Kiyasu. 

Uskupení čtrnácti hudebníků a hudebnic Beatnik Manifesto pod vedením turntablisty a režiséra Dietera Kovačiče alias dieb13 předvede multimediální show, ve které propojí texty, zvuky a filmové záběry. Fúzující a žánry překračující sdružení hudebníků kolem rakouského klarinetisty, vokalisty a hráče na elektroniku Christofa Kurzmanna El Infierno Musical je založené na poezii argentinské básnířky Alejandry Pizarnik. Uskupení skladatele a saxofonisty Miro Tótha a zpěváka Michala Kaščáka Drť doprovodí ve speciálním setu intelektuál a politik Fedor Gál.


Alternativa se zaměří i na mladé publikum. Součástí doprovodného programu bude vedle tradiční výstavy fotografií z minulých festivalových ročníků i workshop formou jam session. Festival Alternativa, který pořádá spolek Unijazz od roku 1991, probíhá od 3. do 11. listopadu 2023 v kasárna Karlín, Letohradská 10, Čítárna Unijazz a MeetFactory. Festival finančně podporuje Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy, Prahy 5, Státního fondu kultury, Rakouského kulturního fóra, Nadace Český hudební fond a Nadace život umělce.