Vstupenky

15. - 23.11. ~ Early Bird festivalová pemanantka ~ 950Kč / Limitované množství

Festival Alternativa je každoroční přehlídka odvážné, invenční a hutné hudby. S jednou z nejdelších tradicí ze srovnatelných pražských událostí se už od raných 90. let snaží festival tvořit alternativu unifikovaným soupiskám komerčních festivalů a nacházet dosud neprobádané linky mezi zahraničními a lokálními umělci.

15.11. Atrium Žižkov ~ Dans les arbres & Linnéa Talp ~ 350/200Kč

Tento večer ponese v duchu zkoumání těch nejnižších zvukových hladin. Představí se několik projektů; mezi nimi norsko-francouzské kvarteto Dans les arbres, které spojuje výrazné zástupce jazzové a improvizační scény. Na zvuky nástrojů posluchači téměř nenarazí, šum, skřípání a cinkot se ale spojují do takřka meditativního pásma. Doplní je mimo jiné švédská hudebnice Linnéa Talp, které uhranula liminální povaha varhanních ploch a tělesný rozměr dronové hudby.

16.11. ARCHA+ ~ Jenny Hval - I Want to Be a Machine ~ 590Kč

Tělesnost, sexualita, patriarchát i vlastní limity – norská hudebnice a spisovatelka Jenny Hval se na albech jako Blood Bitch nebo předloňském Classic Objects nebála zkoumat věci do hloubky, ať už šlo o témata společenská, osobní, nebo o jejich průsečík. V chytlavých refrénech a melodiích se jí dařilo neztratit poselství ani sebe samu.

22.11. MeetFactory ~ Puce Mary / Eryck Abecassis / Georgy Bagdasarov / Mathieu Chamagne & Lê Quan Ninh ~ 350/200Kč

V pátek 22. listopadu vystoupí Puce Mary (účast na loňském ročníku musela na poslední chvíli zrušit). Jedna z vlivných postav hlukové hudby spjatá s dánským labelem Posh Isolation se postupně posouvala od drastických zkoumání spodních vrstev lidské temnoty až k současné poloze, kterou charakterizují expresivní kompozice s filmovým rozměrem, vykračující s nereálnými chorály a smyčci vstříc post-internetové avantgardě. Večer doplní mimo jiné hudební setkání dvou výrazných experimentátorů, francouzského klavíristy a elektroakustika Mathieua Chamagne a vietnamského perkusionisty Lê Quan Ninha.

23.11. Meetfactory ~ Far East Network / Praed + Michaela Turcerová / Tittingur / Adéla Konečná ~ 350/200Kč

Finální festivalový večer v sobotu 23. listopadu přinese vystoupení projektu Far East Network. Vznik platformy hudebníků z dálného východu (Ryu Hankil z Jižní Koreje, Yan Jun z Číny a Yun Chee Wai ze Singapuru) inicioval japonský legendární experimentátor Otomo Yoshihide; jejich společný zvuk stojí zejména na Yoshihideho protahování kytarových akordů do ploch a hutných zvucích digitální i analogové elektroniky.

Večer doplní libanonsko-švýcarské duo Praed (Raed Yassin a Paed Conca) obohacené o slovenskou, v Dánsku působící saxofonistku Michaelu Turcerovou. Setkání iniciované speciálně pro festival Alternativa propojí Turcerové minimalistickou improvizaci a zálibu v otevřených formách s pestrou fúzí arabské populární hudby, současné elektroniky a free jazzu, která charakterizuje tvorbu Praed.