Heartnoize Promotion

Promotérský kolektiv Heartnoize Promotion od roku 2012 rozšiřuje obzory (nejen) pražské koncertní scény a ve vysokém tempu servíruje hudební lahůdky. Od nihilistického black metalu po chaotický freejazz, od sladkého 80´s popu po industrialní techno – žánrové eklektičnosti se Heartnoize nikdy neobávali, z pověstné mlhy a pod heslem „víc kouře” se vynořují pojmy jako temnota, tvrdost a experiment, ale konkrétní spojení hledat netřeba. „Důležitější je dělat něco kvalitního a posouvat se dál,“ shoduje se jednohlasně tým Heartnoize. Dramaturgicky se podíleli na festivalech Famufest i Žižkovská Noc a otisk pruhovaného srdce měly například koncerty Sunn O))), The Bug, Black Midi nebo Lightning Bolt. V rámci uskupení Jednota spolupracovali minulý ročník Alternativy na večeru plném elektronické hudby a v předešlých letech předvedli možnosti tvrdé kytar s Celeste a Amenra.

Punctum

Prostor ve vnitrobloku na pražské Krásovce zdaleka není jen nejútulnějším hudebním klubem v Praze. Punctum - Krásovka je především komunitní platforma poskytující prostor (nejen) hudební avantgardě současnosti pod myšlenkovou záštitou udržitelného růstu. Ať už je to rezidentní série koncertů Sonitus, audionahrávky na Punctum Tape, koncertní záznamy Punctum Scenes nebo stále více rezonující digitální vlny Radio Punctum, spolek dotáhl ideu Do-It-Ourselves dál než kdokoliv jiný. Pro někoho může svou pozicí a významem tvořit maják žižkovských kopců, pro jiných svou nekompromisní dramaturgií svatostánek.” Dovolím si říct, že pro nás je Punctum víc než komunita,” říká v rozhovoru pro Full Moon jedna z členek užšího týmu Šárka Pivodová. Mediální pozornosti se Punctu dostalo v nedávném čase i v souvislosti s výhrou ceny Vinyla v kategorii počin roku.

BCAA System

Kde mnoho jiných pracuje s retro estetikou, tam pražský umělecký kolektiv BCAA system předkládá vizi budoucnosti. Původně webová platforma pro DJské streamy, dnes multidisciplinární spolek sdružuje umělce pracující jak s vizuálním uměním, tak klubovou produkcí. Otevřenou laboratoří spíše než v jasně vytyčených hranicích operující částí uměleckého průmyslu se významně odráží i ekologický aktivismus. Jejich projekt No​~​one Is an Island nominovaný na cenu Vinyla za počin roku zaštítil postklubovou produkci významných českých producentů v digitální kompilace i krátký film a výstavu pro brněnskou Galerii Art. „Celá kompilace je provázaná příběhem mezidruhové spolupráce, vzájemného se vztahování k sobě a k ostatním, přecházení vlastní výjimečnosti a společného nacházení cest ze zdánlivě bezvýchodné situace,” tvrdí kolektiv BCAA volně odkazující k světovému proudu tzv. Conceptronicy.

Wrong

Promotérský kolektiv a kazetový label libující se ve špinavém, agresivním, byť velmi často tanečním zvuku – to jsou jedni z kurátorů letošní Alternativy známí jako Wrong. Svou historii započali v roce 2016 a od té doby pražskou undergroundovou mapu Prahy agilně zaplňují koncerty i celonočními večírky se zaměřením na temné žánry – techno, industrial i noise. Jsou jim vlastní DIY aspekty organizace i z nich vyplývající hlubší přátelství s mnoha zástupci scény. Zároveň se nebojí, v tomto případě ve spolupráci s ( RARE ), přivážet i celosvětově uznávaná jména jako Boy Harsher, Pelada nebo The Empire Line. „Projekty, které zveme, spojuje určitá divnost a posluchačská nepřístupnost,” dodávají Hyaen, Trauma, Jim Hate a VJ Tkitt, kteří za Wrong stojí a za svou dlouhodobou aktivitu byli nominováni i na cenu Vinyla.