Hutná hudba v uších už v listopadu

Festival Alternativa už přes třicet let představuje publiku hudbu, pro kterou na jiných tuzemských festivalech není místo. Na své si na něm přijdou zejména ti, kdo při poslechu rádi objevují a experimentují. I v letošním programu se objeví experiment, elektronika, hluk i folk. Poprvé v Praze vystoupí v británii ceněný písničkář Richard Dawson a představí se i tři projekty sestavené přímo pro tuto událost. Třicátý první ročník festivalu Alternativa, který proběhne od 3. do 11. listopadu v Praze, hostí MeetFactory, Kasárna Karlín a Čítárna Unijazz.

Tradici experimentální elektroniky padesátých let rozvíjí francouzský hudebník Jean-Philippe Gross. Z Francie také přijede trumpetista Timothée Quost, který vedle sólového vystoupení představí na zakázku festivalu sestavený projekt a tool is a tool. V něm se s Quostem na pódium setká houslistka Jana Havláková, kytarista a hráč na elektroniku Kryštof Pátra, basistka Klára Pudláková a bubeník Jakub Švejnar. Průsečíky mezi improvizací, moderní kompozicí a lidovou hudbou zkoumají v duu Nabelóse klavíristka Ingrid Schmoliner a hornistka Elena Kakaliagou. V dalším projektu připraveném jen pro Alternativu s nevyslovitelným názvem +../q_Q\..+ se sejdou čtyři výrazné osobnosti elektronické scény - britská CITYTRONIX, DJ*ka Gertie Adelaido, trngs a elektronický písničkář Oliver Torr. 

Lákadlem bude vystoupení britského písničkáře Richarda Dawsona. Jeho výstřední práci s hlasem doplňují hravé i temné texty. Přes nekonvenční projev a uměleckou nekompromisnost nicméně jeho tvorba zůstává přístupná celkem širokému publiku, což dokazuje i fakt, že se řadí mezi nejvíce ceněné hudebníky v ostrovních médiích od Wire po The Guardian. Jeho vystoupení mimo Velkou Británii jsou velkou vzácností. Na sobotním koncertu Richarda Dawsona v Kasárnách Karlín se podílí progresivní kolektiv Heartnoize Promotion.

Ze zákoutí japonské scény, kde se protíná free jazz, noise a grindcore, vychází japonský bubeník Ryosuke Kiyasu. Člen legendární kapely Fushitsusha Keijiho Haina vystoupí v sobotu 11. listopadu v MeetFactory. Ve stejný večer se představí i uskupení skladatele a saxofonisty 

Miro Tótha a zpěváka Michala Kaščáka Drť, které doprovodí intelektuál a politik Fedor Gál. V živém provedení reflexe Gálových osobních zážitků z milníků (česko)slovenské historie od konce druhé světové války do začátku té rusko-ukrajinské slibuje kontrast tíživého textového materiálu s energickou až hravou hudbou. 

Fúzující a žánry překračující sdružení hudebníků kolem rakouského klarinetisty, vokalisty a hráče na elektroniku Christofa Kurzmanna El Infierno Musical je založené na poezii argentinské básnířky Alejandry Pizarnik. Uskupení čtrnácti hudebníků a hudebnic Beatnik Manifesto pod vedením turntablisty a režiséra Dietera Kovačiče alias dieb13 předvede multimediální show, ve které propojí texty, zvuky a filmové záběry.

Alternativa se také dlouhodobě zaměřuje na práci s mladým publikem. Jarní workshopy tvorby zvuků završí vystoupení mladých tvůrců a tvůrkyň v malém sále v pražské MeetFactory. Součástí doprovodného programu bude také tradiční výstava fotografií v Čítárně Unijazz či launch nové platformy Umbrella for Music Curators (UFMC). Program festivalu Alternativa, který pořádá spolek Unijazz již od roku 1991, podporuje Ministerstvo kultury České republiky a Magistrát hl. města Prahy.