Atrium Žižkov

Atrium Žižkov is a unique cultural centre in Prague's Žižkov district, hidden among the apartment buildings a short walk from the Žižkov Tower and Olšanské náměstí, which prepares a programme for its neighbours and beyond, focusing mainly on music, art and community programmes.

The reconstructed Baroque church hosts concerts of classical, contemporary and alternative music and jazz. The Atrium Žižkov Gallery hosts exhibition projects under the direction of curator Fuczik, which offer viewers interesting themes focusing on significant current social issues. And the entire space and the beautiful courtyard garden then connect these two worlds in community events that are programmed year-round around important holidays or neighborhood festivals. In the Kafe Atrium café you can refresh yourself with delicious coffee or other goodies.

https://atriumzizkov.cz

Punctum - Krásovka

Punctum is a community project residing in Prague's Žižkov district. A home base for various creative and educational activities. Its purpose is to connect people from different subcultures and backgrounds in order to create new impulses for collaboration and communication. We work with non-profit organisations, students and other individuals that support the local alternative scene. The output being concerts, workshops, discussions, theatre performances, author's readings and yoga classes. 

https://www.punctum.cz/

ARCHA+

The ARCHA+ is a centre for contemporary stage art without regard to barriers of genre. Since its foundation in 1994, Archa has established a solid reputation on the domestic and international progressive scenes with its unique dramaturgy and innovative projects. It operates as a production house that provides space to artists for their creative work. Over the past 25 years Archa has welcomed “on board” renowned figures of world art like Robert Wilson,  Min Tanaka, Wim Vandekeybus, Anna Teresa de Keersmaeker,  Royal Shakespeare Company, Cheek By Jowl, Ultima Vez, DV8 - Physical Theatre, Dogtroep, Forced Entertainment, Lola Arias, Rimini Protokoll, Pieter De Buysser, Milo Rau, Wen Hui and many others. Projects by young artists are conceived and developed under the auspices of the Archa.lab and its residencies. The theatre's International Summer School serves as a platform for experimentation and research in the field of documentary theatre. One of Archa's flagship events each season is the Akcent International Festival of Documentary Theatre.

www.archa-plus.cz

Meet factory

MeetFactory is a non-profit organization and contemporary art centre in Prague, Czech Republic. It has four departments (music, theatre, gallery, and artists-in-residence) and the rest of the program is focused on interdisciplinary and educational projects relating to contemporary art.

MeetFactory was founded in 2001 by David Černý. After the destructive floods of 2002, MeetFactory evacuated its original premises in Holešovice, re-opening three years later in an industrial building in Smíchov, situated between an elevated road and a railway line. The program started after a substantial reconstruction in 2007

http://www.meetfactory.cz/en/

Čítárna Unijazz

Historie Čítárny Unijazz se táhne již od roku 1998, přes čtvrté patro v Jindřišské ulici, až do Husitské 22 do roku 2022.

V roce 1997 byla v sídle sdružení Unijazz v Jindřišské ulici v srdci města Prahy otevřena čítárna s knihovnou, dřevěným barem a legendárními útulnými místnostmi, které poskytovaly útočiště mnoha skupinám lidí - umělcům, studentům, lidem mladým i starým, smutným i veselým, lidem se zájmem o kulturu v tom nejširším slova smyslu. V tomto prostoru si všichni mohli užít řadu pravidelných podvečerních pořadů: autorská čtení, koncerty, poslechové pořady, přednášky s filmovými projekcemi, besedy a výstavy, ale také zasedání a prezentace spřízněných organizací, ať už kulturních, ekologických, studentských i nestudentských, vážných a závažných i méně rozvážných. Prostor byl vybudovaný svépomocí v bývalých laboratořích mlékárenského průmyslu, nabízel archiv knih, časopisů, fanzinů, demonahrávek, LP desek apod. získaných zejména díky laskavosti četných dárců. Za barem se za ta léta vystřídali mnozí barmani a barmanky a mnoho malých pivovarů, kteří zásobovali tyto barmany (a také návštěvníky) kvalitním pivem. Současně se za barem i před barem za ta léta nastřádaly nezapomenutelné vzpomínky, navázaly se mnohé společenské vazby a mnoho dnů a nocí bylo prožito do absolutna. Tyto legendární prostory jsme ale bohužel museli ke konci roku 2018 opustit.

Útroby Čítárny jsme uložili do skladu (jen na malý moment), andulky jsme spolu s vedením Unijazzu přestěhovali do našeho druhého útočiště v historické budově Kaštanu na Břevnově a spolu s nimi jsme tam přesunuli většinu našich aktivit. 

Na začátku roku 2020 jsme rozjeli projekt Čítárna Unijazz na cestách a realizovali jsme náš program nejen v Kavárně Únik v Kaštanu, ale i ve spřátelených prostorách na různých místech v Praze (bar Podtvrzí, café Míšenská nebo Punctum-Krásovka). V této praxi jsme pokračovali až do června roku 2022, kdy se konečně otevřela Čítárna Unijazz ve své nové baště na adrese Husitská 22. Od té doby se ta kouzla budou dít zde.

http://citarna.unijazz.cz/