Synth Library Prague

Space for sharing, creating, discussing and experimenting with sound and electronic music

Space filled with amazing instruments, books, and other resources run by female artists and curators, who are committed to creating strong base for everyone to learn, share and collaborate as equals – with respect, care and thoughtfulness. It is a place to start building self confidence as much as it is a space to learn new technology. The Synth Library with all its gear should not only be attractive and at times overwhelming, it should first and foremost be liberating and supportive of one’s own way to approach it and express oneself. Synth Library is the first sister library of S1 Synth Library in Portland.

Punctum - Krásovka

Punctum is a community project residing in Prague's Žižkov district. A home base for various creative and educational activities. Its purpose is to connect people from different subcultures and backgrounds in order to create new impulses for collaboration and communication. We work with non-profit organisations, students and other individuals that support the local alternative scene. The output being concerts, workshops, discussions, theatre performances, author's readings and yoga classes. 

https://www.punctum.cz/

Čítárna Unijazz

Historie Čítárny Unijazz se táhne již od roku 1998, přes čtvrté patro v Jindřišské ulici, až do Husitské 22 do roku 2022.

V roce 1997 byla v sídle sdružení Unijazz v Jindřišské ulici v srdci města Prahy otevřena čítárna s knihovnou, dřevěným barem a legendárními útulnými místnostmi, které poskytovaly útočiště mnoha skupinám lidí - umělcům, studentům, lidem mladým i starým, smutným i veselým, lidem se zájmem o kulturu v tom nejširším slova smyslu. V tomto prostoru si všichni mohli užít řadu pravidelných podvečerních pořadů: autorská čtení, koncerty, poslechové pořady, přednášky s filmovými projekcemi, besedy a výstavy, ale také zasedání a prezentace spřízněných organizací, ať už kulturních, ekologických, studentských i nestudentských, vážných a závažných i méně rozvážných. Prostor byl vybudovaný svépomocí v bývalých laboratořích mlékárenského průmyslu, nabízel archiv knih, časopisů, fanzinů, demonahrávek, LP desek apod. získaných zejména díky laskavosti četných dárců. Za barem se za ta léta vystřídali mnozí barmani a barmanky a mnoho malých pivovarů, kteří zásobovali tyto barmany (a také návštěvníky) kvalitním pivem. Současně se za barem i před barem za ta léta nastřádaly nezapomenutelné vzpomínky, navázaly se mnohé společenské vazby a mnoho dnů a nocí bylo prožito do absolutna. Tyto legendární prostory jsme ale bohužel museli ke konci roku 2018 opustit.

Útroby Čítárny jsme uložili do skladu (jen na malý moment), andulky jsme spolu s vedením Unijazzu přestěhovali do našeho druhého útočiště v historické budově Kaštanu na Břevnově a spolu s nimi jsme tam přesunuli většinu našich aktivit. 

Na začátku roku 2020 jsme rozjeli projekt Čítárna Unijazz na cestách a realizovali jsme náš program nejen v Kavárně Únik v Kaštanu, ale i ve spřátelených prostorách na různých místech v Praze (bar Podtvrzí, café Míšenská nebo Punctum-Krásovka). V této praxi jsme pokračovali až do června roku 2022, kdy se konečně otevřela Čítárna Unijazz ve své nové baště na adrese Husitská 22. Od té doby se ta kouzla budou dít zde.

http://citarna.unijazz.cz/

Kasárna Karlín

The Karlin Barracks are a place where people of different ages and walks of life can meet and spend time together. It is a cultural oasis, free of visual smog and only a few minutes from the centre of Prague. There is a coffee shop here, a cinema, a sand pit, a gallery, a campfire pit, a bar with a club and thriving cultural and social life.

https://www.kasarnakarlin.cz/

Meet factory

MeetFactory is a non-profit organization and contemporary art centre in Prague, Czech Republic. It has four departments (music, theatre, gallery, and artists-in-residence) and the rest of the program is focused on interdisciplinary and educational projects relating to contemporary art.

MeetFactory was founded in 2001 by David Černý. After the destructive floods of 2002, MeetFactory evacuated its original premises in Holešovice, re-opening three years later in an industrial building in Smíchov, situated between an elevated road and a railway line. The program started after a substantial reconstruction in 2007

http://www.meetfactory.cz/en/