O festivalu
Festival Alternativa je každoroční přehlídka odvážné, invenční a hutné hudby. S jednou z nejdelších tradicí ze srovnatelných pražských událostí se už od raných 90. let snaží festival tvořit alternativu unifikovaným soupiskám komerčních festivalů a nacházet dosud neprobádané linky mezi zahraničními a lokálními umělci. Od původního dramaturgického záměru přivážet přední zástupce experimentální, freejazzové a improvizační scény se Alternativa posunula k podniku, kde vedle sebe působí umělci se statusem legendy či kultu vedle teprve rozkvétajících talentů světové i lokální scény. Alternativa je především o touze hledat nové úhly pohledu v kontextu hudby, která se nebojí vystupovat ze zaběhnutých škatulek.
Mezi desítkami zahraničních umělců, kteří se na Alternativě představili, často vůbec českému publiku poprvé, vyniká saxofonista John Zorn, polská folková renesance Księżyc, industriální legendy Test Dept. a Laibach, americká diva Lydie Lunch, postjazzová formace Polar Bear, kultovní Magma, metaloví inovátoři Amenra, Dirge nebo Celeste i výběr z avantgardní norské scény v podobě Supersilent nebo Deathprod. Festival v posledních letech představuje i ty nejaktuálnější jména z pole elektroniky mezi něž patří Beatrice Dillon, Ewa Justka nebo Pharmakon.
Emblematickým rysem festivalu se stala unikátní vystoupení, ve kterých se spojují hudebníci v tělesa hrající exkluzivně jen v daný festivalový večer, jakož i poskytování nosné kurátorské platformy pro nezávislé kolektivy z české undergroundové scény. Osvěžit festivalovou soupisku tak dostali příležitost členové kolektivů Jednota, Genot Centre, Wrong, Heartnoize, Punctum nebo BCAA System. Proměnlivost festivalových lokací i dramaturgického týmu, důraz na udržitelný rozvoj i otevřenost vůči externím vlivům jsou vlastnosti, které Alternativu směle posouvají k dalším dekádám existence a autentičnosti.
Access je mezinárodní projekt tří organizací. Kromě Unijazzu jsou to francouzský kolektiv hudebníků Muzzix sídlící v Lille (koordinátor projektu), který se zaměřuje na hudební experiment a pořádá koncerty, workshopy a další akce nejen v Lille, ale i jinde ve Francii či ve světě, a portugalská organizace Sonoscopia sídlící v Portu, která organizuje a podporuje umělecké a vzdělávací projekty zaměřené na experimentální hudbu, výzkum zvuku a jeho mezioborové průniky.
Cílem projektu je zpřístupnit účastníkům umělecké zážitky na místech, která pro to nejsou primárně určena, společně tvořit a vzájemně se inspirovat, experimentovat s novými formami tvorby i poslechu, včetně aktivní účasti publika.
V Praze se Access během dvou rezidencí v letech 2024 a 2025 vydá do dvou různých škol. Během každé týdenní rezidence bude v prostoru školní budovy pracovat šest umělců z různých zemí se zkušenostmi zejména z oblasti improvizované a alternativní hudby vybraných na základě otevřené výzvy a přibližně 20 studentů ve věku 12–18 let.
23.–29. září 2024 se dějištěm projektu Access stane Gymnázium Jana Keplera v Praze 6.
Účastníci společně během týdne vytvoří site specific projekt, který představí publiku na veřejné zkoušce a na veřejné premiéře. Unijazz tak nabízí zkušeným umělcům nejen netradiční prostor, ale také inspirativní práci s nejmladší generací, studentům naopak zajímavý tvůrčí zážitek pod vedením zkušených umělců.
“Alternativa není akcí za každou cenu „aktuální“, což beztak může znamenat jen bezduché přebírání trendů a obrovské překrytí lineupů „prestižních“ festivalů, namísto toho se dramaturgové nebojí řídit vlastním vkusem a budovat identitu včetně důrazu na ekologii.” - Aardvark