Holly Herndon

„Nechci žít ve světě, kde budou umělci nahrazeni stroji. Chci vypěstovat umělou inteligenci, která bude schopná obdivu. A chci s tou nádherou spolupracovat.” Holly Herndon


Už od fantasticky přijatého, osm let starého, debutu Movement se v Berlíně usazená americká rodačka Holly Herndon jako málokterý jiný umělec zabývá vymazáním hranice mezi programováním a tvorbou hudby. Umělou inteligenci Spawn vytvořila Herndon se svým spolupracovníkem a partnerem Matem Dryhurstem a dalšími třemi sty vokalisty, kteří poskytli programu cenná data. „Zatímco většina AI hudebních projektů se soustředí na automatizaci formy skladeb, Spawn člověka nenahrazuje. Naopak vstupy s lidským hlasem moduluje, pozoruje, rozšiřuje jejich realitu a mění možnosti, jak může hudba znít,” píše o Spawn BBC. Holly Herndon, držitelka doktorátu na Stanfordské univerzitě v oboru Music and Acoustics, otevírá díky počítači další rovinu emocí a ve svém zkoumání stále intimnějšího vztahu mezi člověkem a strojem v hudbě je jedinečná. Na svém posledním album PROTO vydaném na labelu 4AD pracuje jak se Spawnem, tak se Sacred Harp – vokální technikou tradičních apalačských sborů, v současné, digitálně zprocesované formě. Za svou progresivitou a přesto neupřitelnou hitovost se dostalo PROTO do žebříčků nejlepších desek roku 2019 v magazínech Pitchfork, Quietus, NPR i jiných.

Do holešovického divadla La Fabrika přiveze Holly Herndon vokální ansámbl a show PROTO, se kterou vystoupila na prestižních festivalech jako Sónar, CTM, Unsound nebo Le Guess Who?. Na posledním jmenovaném se stala bezprecedentně součástí výběru hned tří kurátorů a hned několik médií označilo její vystoupení za to nejvíce strhující a mrazivě ohromující z celého festivalu. „Bylo to jako sledovat náboženský rituál v katedrále na palubě mimozemské lodi,” napsal o audiovizuálním spektáklu Stereogum. Jedna z nejžádanějších producentek na poli experimentální elektroniky vystoupí v Česku vůbec poprvé, a to na večeru kurátorovaném promotérským spolkem Heartnoize.  

www.hollyherndon.com