DAAU

Johannes D’Hoine: baskytara

Han Stubbe: klarinet

Roel Van Camp: akordeon

Steven Cassiers: bicí

 

Dnes už téměř legendární belgickou skupinu DAAU (zkratka pro Die Anarchistische Abendunterhaltung), publikum Alternativy velice dobře zná, DAAU zde vystoupili již v roce 2004. Od té doby ale ve skupině, která svoje debutové album vydala téměř před dvaceti lety, proběhlo mnoho změn.
Pracovně hektické období na přelomu tisíciletí se v nultých letech poněkud uklidnilo a skupina vydala od té doby pouhá dvě alba. Často se také měnila její sestava, v jednu chvíli se DAAU rozrostli dokonce na sextet, ale po velice úspěšném albu The Shepherd’s Dream z roku 2010 z rodinných důvodů odešel zakládající člen Simon Lenski a v současné době skupinu tvoří většinou pouze tři hudebníci. DAAU se v posledních letech podíleli hned na několika filmových soundtracích, například pro snímek L’Hiver Dernier, za nějž byli nominováni na belgickou filmovou cenu Magritte.
Těsně před vystoupením na letošním ročníku Alternativy vyjde DAAU další, v pořadí již sedmé album Eight Definitions, které dokončuje proměnu zvuku skupiny. Na rozdíl od dřívějších let, kdy se jejich písně rodily v kolektivních improvizacích a měly bohatý a do detailu propracovaný zvuk, v současné tvorbě skupiny převládá spíše skromný minimalismus postavený ovšem na vysokých instrumentálních schopnostech. Klarinetista Han Stubbe říká, že se skupina na nové album dívá jako na filmový výlet, na který nadšeně zve svoje posluchače.
DAAU se tak trochu vrátili ke svým kořenům, na novém albu se ozývají vlivy jazzu, flamenca, folku, tanga nebo klasické hudby, skupina ovšem nezapomíná ani na výjimečně poutavé melodie. Ostatně pochází ze stejné scény jako hitmakeři dEUS nebo další známá belgická skupina Zita Swoon. DAAU vystoupí na Alternativě ve složení Han Stubbe, Johannes D’Hoine, Roel Van Camp a Steven Cassiers.