Gary Lucas, j. h. Michal Nejtek (USA/CZ)

fotka Gary Lucas, j. h. Michal Nejtek

http://www.garylucas.com


Gary Lucas
: kytary, elektronika
Michal Nejtek: klávesy

Světově proslulý kytarista, autor písní a skladatel nominovaný na cenu Grammy, hudebník s více než 20 sólovými alby na kontě a skladatel filmové muziky. Po vystoupení v Grammy Museu v Los Angeles v rámci tamního projektu „Great Guitar“ si vysloužil uznání jako „jeden z nejlepších a nejoriginálnějších kytaristů v Americe“ (Rolling Stone). Gary Lucas, je v roce 2012 opět na cestách.
O Gary Lucasovi psali loni v květnu v souvislosti s jeho posledním studiovým albem se skupinou Gods and Monsters „The Ordeal of Civility“ (Knitting Factory) v New York Times, Wall Street Journal a International Herald Tribune. Producentem nahrávky byl Jerry Harrison, který za ni dostal řadu nadšených recenzí včetně čtyř hvězdiček hudebního magazínu Mojo.
Nedávno vydal Gary vinyl v České republice, album svých sólových akustických aranží děl Antonína Dvořáka a dalších českých skladatelů vážné hudby, s názvem „Gary Lucas Plays Bohemian Classics“ (Faust Records). Na minulém evropském turné se svým Captain Beefheart Symposium dvakrát za sebou vyprodal Philharmonic Hall v Liverpoolu, hrál živě k filmu Dracula na španělském festival v Bilbao (premiéra na filmovém festivalu v New Yorku), nahrával v Londýně s Bryanem Ferrym, jeho sólový projekt byl nadšeně přijat v Portugalsku a turné zakončil v Paříži.  Nedávno Gary také dokončil nahrávání psychedelického tanečního projektu Wild Rumpus, který vytvořil se svým kolegou Colleenem „Cosmo“ Murphym (jejich poslední vinylový singl „Cloudhopping“ byl vyprodán během jednoho týdne), v premiéře uvedl svůj kytarový doprovod k filmu Luise Bunuela Anděl zkázy na filmovém festivalu v Havaně a v současnosti pracuje na dalším filmovém projektu, a to latinsko-americké hororové trilogii. V roce 2011 se Gary úspěšně představil také v Číně, na Kubě, na Kanárských ostrovech, v Kolumbii, Brazílii a v Mexiku. V Šanghaji vyzkoušel rozšíření koncertní verze svého proslulého alba čínských skladeb „The Edge of Heaven“ s kapelou a dvěma vokalistkami, obrovský úspěch zaznamenal na 64. Holland Festival v Amsterdamu…

Všestranný kytarista Gary Lucas neúnavně cestuje po světě jak se svými sólovými projekty, tak s různými skupinami včetně svých Gods and Monsters. Na festivalu Alternativa vystoupí sólově, ale můžeme se těšit i na společnou improvizaci s jeho hostem, vynikajícím nejen jazzovým pianistou Michalem Nejtkem.

Michal Nejtek hraje na klavír a klávesové nástroje  (Face Of The Bass, Limbo, David Koller Band a NTS), píše symfonickou i komorní hudbu a věnuje se scénickým projektům. Nové kompozice si od něj objednali takové festivaly jako např. Donaueschinger Musiktage, Varšavský podzim a Klangspuren, spolupracuje se skupinou The Plastic People Of The Universe (Obešel já polí pět, Pašije, Vlaková opera), píše i hudbu pro divadlo (Arnošt Goldflam, Jiří Ornest, Jiří Havelka, Braňo Mazúch, SKUTR atd.).
Právě za hudbu k divadelní performanci Exit 89 (Divadlo Archa, 2008) byl nominován na cenu Alfreda Radoka.
Má rád jazz, alternativní hudbu i klasiku, vše originální, pravdivé a silné. Skládání a hraní hudby považuje za něco na způsob dobrodružné procházky džunglí a proto ho to baví.