About the festival

ALTERNATIVA, first held in 1993, is a festival showcasing a wide variety of alternative music. From free jazz and improv to post-rock or noise, Alternativa seeks to deliver the audience a comprehensive experience of contemporary music avantgarde.
While a large part is dedicated to experimental electronics, the festival has also opened itself to alternative forms of dance music and ethnic rhythms. Visitors have the opportunity to familiarize themselves with minority music genres representing high artistic quality and creative approaches. The majority of artists performing at the festival belong to the world’s best.
Besides foreign and leading local bands, young Czech bands and musicians are given the opportunity to present themselves on their own stage, within the scope of Mala Alternativa - a show for aspiring young music projects. A panel of experts finally selects the most interesting project.


Come and enjoy musical adventures.

History

alt15Alternativa 2015, 7–14 November

Produkt Metamuzika (CZ), Flush Buttons (CZ), Milli Janatková (CZ), Kvatrinety (CZ), Tiché lodi (CZ), Sestra (CZ), Free Folk Session (CZ), Interpretace (CZ), Leon KTT (FR), Vlákna (CZ), Käkäpö (CZ), Sklad by Walda (CZ), Black Highway & Mitakuye Oyeasin (CZ),  Bagdasarov/ Pollack/ Schweighart/ Vatagin (UK/A), Kammerflimmer Kollektief (D), Richter & syn: Vzpomínka (CZ), Ex-Extempore hraje Velkoměsto (CZ), Luboš Fidler: Welcome (CZ), TOC (FR), Cantenac Dagar (FR), Tajná chuť (CZ), Naked Wolf (NL/AUS/BRA/FIN/A), Insect Ark (USA), Fire! (S), The Astronomical Unit (D), +x (plus ix) (CZ), TOC and The Compulsive Brass (FR/CZ), Sova smrti (CZ), Seward  (E)

 

 

alt

Alternativa 2014,  8–16 November

Anna Homler (USA), Ohodinu dřív (CZ), Laurie Amat (USA), Široko daleko(CZ), NE:BO:DAJ (SK), Gareth L. Davis/Elliott Sharp (UK/USA), Pražský improvizační orchestr (CZ), Perch Hen Brock & Rain (NL/USA/Ger), Živá zvuková instalace (CZ/NL/USA/Ger), Kosmický Žirafáč (CZ), Dreamer's Crossing (USA/I/CZ), Kaze (Jap/FR), PolarBear (UK), Stratocluster (CZ),Martin Janíček (CZ), Wenzl Dnatek (A), Bergljot (CZ/Nor), Massola (CZ),Hameln (CZ), Karabekian (CZ), Luděk (CZ), Metamuzika (CZ), Sklad by Walda (CZ)

 

Alternativa 2013, 20–30 November + 5 December

Sax Ruins (Jap) • Už jsme doma hrají FPB (CZ) • Přetlak věku (CZ) • Sousedi (CZ) •  Asstma (CZ) • Kochlea (CZ) • Andrej Polanský wtf Emül Langman (CZ) • Qaraba (CZ/GR) • Sundays On Clarendon Road (CZ) • Paprsky inženýra Garina (CZ) • Střední Evropa (CZ) • Silikóza (CZ) • Rány těla (CZ) • No Joy (Can) • Vložte kočku (CZ) • And The Wiremen (USA) • Julian Sartorius (CH) • Dieb 13 (A) • Phaerentz (CZ) • Strotter Inst. (CH) • Meienberg (CH) • Were Mute (CZ) • 100nka (PL) • DAAU (B) • Ink Midget & Pjoni (SK) • DekadentFabrik (CZ) • TOC (FR) • Lydia Lunch Retrovirus (USA)

 

 

 

 Alternativa 2012,  16–24 November

Drama Jacqua (CZ) • F63 (SK) • Megaphone (CZ)  •  The Eclipse (CZ)  •  Chodská Junta (CZ)  •  Pohlavní nádraží (CZ) • Richter & syn (CZ) • Kora et le Mechanix (CZ) • Faust (Ger) • Marek Toman/Honza Boldrik Toman (CZ) • Urs Leimgruber/Roger Turner (CH/GB) • sONaLeX & co (CZ) • Sergej Letov / Joe Karafiát (RU/CZ) • Longital a VJ Kufrik Brothers (SK) • 1724 (H/PL/A) • Milan Knížák, Opening Performance Orchestra, j. h. Phaerentz (CZ) • Gary Lucas, j. h. Michal Nejtek (USA/CZ) • Thymolphthalein (Aus/F) • Gurun Gurun (CZ) • Cremaschi / Heenan / Vrba (USA/Ger/CZ) • Anna Zaradny (PL) • The Remote Viewers (GB)

 


 Alternativa 2011, 19–26 November


Laurie Amat (USA) • Danielle de Picciotto (USA) • Vložte kočku (CZ) • Vobezdud (CZ) • Candy Meatworks (CZ) • Bouchací šrouby (CZ) • Tembryo (CZ) • Akron/Family (USA) • Hitman´s Heel (USA/GER) • Less Hommes Sauvages (GER) • Pink Mountaintops (USA/CAN) • Postižená oblast (CZ) • DoMa Ensemble (CZ) • Zátory (CZ) • Birds Build Nests Underground (CZ) • B4 (CZ) • Jindra Holubec (CZ)• Květoslav Dolejší (CZ)• Skrytý půvab byrokracie (CZ) • Kora et le Mechanix (CZ)• FM Einheit + Irmler (GER) • The Magic I.D. (GER/A/I)) • Veselí Filištínové (CZ) • Kruzenshtern i parohod (Izrael) • Fernando Perales/George Cremaschi Duo (Argentina/USA) • Die Schrauber (USA/GER) • Dagmar Krause (GER) for illness didn´t performMona Mur + Mch Band (GER/CZ) • Laurie Amat & Mirek Vodrážka (USA/CZ) • Trapist (A/SWE)

 

Alternativa 2010, 20–27 November


Vojtěch Procházka Trio (NOR/CZ) • Mazen Kerbaj (Libanon) • Mia Zabelka Trio (A/CZ) • Harmonia Ensemble (I) • Adam Simmons (AUS) • Miloš Dvořáček (pro nemoc nevystoupil) • Postmodern Orchestra (GER/CZ) • Hands Up- Excitement! (GER) (pro nemoc nevystoupili) • Už Jsme Doma Zeena Parkins (USA) + Hélène Breschand (F) + Elliott Sharp (USA) + Franck Vigroux (F) • Sato-San To • Kárpát Möbius (H) • Tony Buck- [projekt]Transmit (AUS/GER) • 42 vlaštovek • Janelez Liků • Sibérija • Sousedi • Špinavéspodní prádlo

 

 

Alternativa 2009, 8 and 21–28 November

  Lydia Lunch & Big Sexy Noise (USA/GB) • Mona Mur & En Esch (D) • The Ritchie Success + Pavel Zajíček DegtukasI Love 69 PopgejůNoartistProletáři všech zemíTohorobův Lipet GrundGeorge Cremaschi (USA) + Le Quan Ninh (F) + Frederic Blondy (F)Ivan Martin Jirous & Agon Orchestra Phil Minton´s Feral Choir NTS TrioPhil Minton (GB) + Isabelle Duthoit (F)Ivan Palacký (CZ) + Klaus Filip (A)Pendler (A) • Golden diskó ship (D) • Yoko Miura (Jap) + Arnaud Benoist (F) • Orchester Ivana Tomoviča (SK) • Mikoláš Chadima (CZ) + Július Fujak (SK)Ganesh Anandan (Indie) + Hans Reichel (D)Tex Napalm w/ Dimi Dero & Lo Spider (D/F) • Rány těla (CZ)

 

 

Alternativa 2008, 21–29 November


Queen Mab Trio (NL/CAN) • L´ocelle Mare (FR)  •  Miroslav Wanek + Pavel Fajt •  Kubus & Káva • Reportaz (PL) • Chris Cutler (GB) • Birch Book (USA) • Kill The Dandies!  •  Woven Hand (USA/FR/BEL) • Mateřídouška • Doddodo (JAP) • Akane Hosaka (JAP) • Jablkoň + Big Band Milana Svobody • Ahava (FIN) • Gnomus (FIN) • Mika Kallio (FIN) • Gaffa • Klikva klikva • Lajky • Nikola Brasko • Schrödingerova kočka

 

Alternativa 2007, 23–30 November                                                     

Ještě jsme se nedohodli + Pavel Fajt • Mikoláš Chadima + Pavel Richter • BBP • Domácí kapela • Hector Zazou (F) •Valentin Z • Jean-Luc Guionnet (F) + Seijiro Murayama (Jap) • Urs Leimgruber (CH) • Potage du Jour (CH) • Tucan (SK) • Over4Tea (SK) • Milan Adamčiak (SK) • Dienztag (A) • Why (Not) Pattrens • Zloději uší • Mattia Coletti (I) • Polvere (I) • Uncode Duello (I) • Vladimír Václavek + Miloš Dvořáček • Jorgos Skolias (GR) + Bronislav Dužy (PL) • 01 • Poetic Filharmony • Sníh na schodišti • Duo Heinz

 

Alternativa 2006, 1–9 December                    

Univers Zero (B) • Soixante Etages (F) • Pateras / Baxter / Brown (Austrálie) • Sandy Dillon (USA) • Kora et le Mechanix + Irena a Vojtěch Havlovi (CZ) • Eric Ross (USA) • Doravideo, Satoru Wono, Chikanari Shukuka (Jap) • Duo Hug / Blondy (CH/F) • Dřevěné pytlí v jutových uhlích (CZ) • Vítrholc (CZ) • Urbsounds (SK) • Pink Big Pig (SK) • Do Shaska! • Pavel Zajíček a přátelé z DG 307 • Radost • O.P.N. • BBP • Skrytý půvab byrokracie • Umělá hmota II. (sestava 1973) • Kvartet Dr.Konopného a Radomil Uhlíř • Ivan Jirous • Jiří Imlauf • J. H. Krchovský • Jaroslav Erik Frič + Josef Klíč • Vratislav Brabenec + Joe Karafiát • Stolní Společnost

 

Alternativa 2005, 25 November – 3 December                     

 New Kids Underground (CZ) • MCH Band (CZ) a Agon Orchestra (CZ) • Magma (FR) • Už jsme doma a smíšený sbor MIKROCHOR pod vedením Lukáše Prchala (CZ) • Hoppy Kamiyama (Jap) • Satanicpornocultshop (Jap) • Double Affair (SK) • Dictaphone (D) • Burnt Friedman &Jaki Liebezeit (D) • Tětiva snů (CZ) • Feng-jün Song (Čína/CZ) a Hearn Gadbois (USA/CZ) • Bucinatores (CZ) • Zaobzor (CZ/SK) • N.O.D Štěpána Smetáčka a Hudba Brno (CZ) • Margrit Rieben & Tsuki (CH) • Josef Klíč (CZ) • Birds Build Nests Underground (CZ) • Fru Fru (CZ) • Poco Loco (CZ) • Roman Kyzlink (CZ) • První Hoře (CZ) • Pavilon M2 (CZ) • Negero (CZ)

Alternativa 2004, 25 November – 4 December                    

Dub Syndicate (Jam/GB) • DAAU (B) • Mbirations (A/ZW) • Das Kapital Band 1 (A) • Tam Tam Orchestra (CZ) • Pavel Fajt (CZ) • Elvis Tshikuna (CZ) • Ridina Ahmed (CZ) • Skrytý půvab byrokracie a Divadlo Matěj & Miloš (CZ) • Mikoláš Chadima a Pavel Richter (CZ) • Scrape (F) • Aoki Takamasa (Jap) • Yoshihiro Hanno (Jap) • Szely (A) • Michal Mariánek (CZ) • Jackie-o Motherfucker (USA) • Moglass (Ukr) • Ludzie (PL • Indie Twins Djs (CZ) • Jason Forrest / Donna Summer (USA) • Kevin Blechdom (USA) • Enik (D) • Michael Rieger (D) • Max Tundra (UK) • Christian Kleine (D) • Man´s Best Friend (USA) • Dj Thomas Morr (D) • Barbara Idijot (SK)

 

Alternativa 2003, 27 NOvember – 6 December                    

Laibach (SLO) • Ground Lift (A) • tEóRie OtraSu (SK) • F.S. Blumm (D) • Saxtet (GB) • Tony Buck's project - The Researchers (AUS) • Cafe Drechsler (A) • Tony Buck´s project - Asi and Tony (AUS) • Lunalounge (GB) • Anima sound system (H) •SABOT (USA) • Deverova Chyba (CZ) • Do Shaska! (CZ) • J. E. Frič a Čvachtavý lachtan (CZ) • Skrytý půvab byrokracie (CZ) • Sdružení Rodičů a Přátel RoPy (CZ) • C (CZ) • Some Other Place (CZ) • Symfonický Jablkoň • Poo (SK) • grURBANgi (SK) • Trebor Rentip (SK) • rBNx (SK) • URBANfailure (SK) • ::.: vs grbn (SK) • jamka (SK) • Dj Mass (SK) • vj´s GND, MIK... (SK) • Noční optika (CZ) • Léčba neklidem (CZ) • Four Brothers (CZ) • Asyl Akt • My mixture • neutrino • Qwerty • Hvozd

Alternativa 2002, 26 November – 7 December                    

Armchair Traveller (D) • Metamorphosis (A) • Besh o droM (H) • Methylated Spirits (Australia) • Bozulich Carla (USA) • MCH Band (CZ) • Čvachtavý Lachtan (CZ) • Napalmed (CZ) • David Thomas and Two Pale Boys (USA) • No Spaghetti Edition (Norway) • Degenerate Art Ansamble (USA) • Oswald Schneider (CZ) • Einleitungszeit (SK) • Par Avion (CZ) • E-RAX & Petra Dolleman (NL) • Permon Balet Superstar (CZ) • Fajt Pavel (CZ) • Phil Minton and Pat Thomas (UK) • G.A.P. (UK/A/CZ) • S/M (CZ) • Glas (D/UK) • Sabot (USA) • Janota 1935 (CZ) • Sledě, živé sledě (CZ/USA) • Jaromír Honzák Quintet (CZ/D/PL) • Something Like Elvis (PL) • Klar (CZ/D) • Squall (UK/CAN/Ireland) • Kormorany (PL) • Tílko (CZ/USA) • Kořán Jaroslav (CZ) • Tornádo Lue (SK) • Kutas Agnes (H) • Už jsme doma (CZ) • M a M - Martin Alačam a Michael Delia (CZ/USA) • Zakarya (F) • Matt Darriau's Paradox Trio (USA) • Zloději uší (CZ) •

Alternativa 2001, 27 November – 8 December                    

Melford Myra (USA) • LARF (B) • Eavesdropper (B) • Hajdamaky (Ukrajina) • Muzyka Centrum Ensemble (PL) • Jack O´Lantern (Ukrajina) • Kňaz Miškin (Bělorusko) • Konk Pack (GB/D) • Noise Of Time (USA/GB/Japonsko) • Swietliki (PL) • Think Of One (B) • Zakarya (F) • Ausgerechtnet (CZ) • Blank Disc (YU) • Boris Kovac (YU) • Budoár staré dámy (CZ) • Buchta Ladislav (CZ) • Corringham Viv (GB) • cs_zvuk (CZ) • Cusack Peter (GB) • Cutler Chris (GB) • Čihák Martin (CZ) • Činna (CZ) • Dvořáček Miloš (CZ) • Eč (CZ) • Ememvoodoopöká (CZ) • Expretus (D) • Fajt Pavel (CZ) • Freight Train (PL) • Hanuman (CZ) • Havlovi, Vojtěch a Irena (CZ) • Helia de Felice Jennifer (USA) • Chadima Mikoláš (CZ) • Ištok Michal (CZ) • J.J.Neduha & Extempore (CZ) • Kořán Jaroslav (CZ) • Koubek Václav (CZ) • Neocekivana Sila (YU) • Palacký Ivan (CZ) • Pařez René (CZ) • Radian (A) • Sosna Vladimír (CZ) • Strom stínu (CZ) • Václavek Vladimír (CZ) • Vrch (CZ) • Waegeman Geert (B) • Zloději uší (CZ)

Alternativa 2000, 27 November–9 December                     

John Zorn - Masada • ZU • Sledě, Živé Sledě • Marek Choloniewski • Robert Poss • Pavel Fajt & Stepanida Borisova • Tara Fuki • Kapela La Chateliere • Zulluville • ParaNeuro • Tony Buck • Metamorphosis • Neue Musik Für Kinder • Mardi Grass bb • Květy • Formosa • Koe • Kdyby Psi • Peško • Skandovat Oranž • Waawe • Z Veselého Světa • Skrytý Půvab Byrokracie • Big Band Ferdy Mravence • Zend Avesta • Singsing • Christoph & Oliver • Black Forest & Elsewhere • Alfred Harth & Imperial Hoot • Laurie Amat / Tonton Macoutes • Fru Fru • Orchestra 33 1/3 • Jon Rose & Veryan Weston • Scooner • Másfél • Trottel • Erzsi Kiss Music • Činna • Francois Rossé • Leopold • Laurent Dailleau • Cheval de Frise • DJ AI • Ethnicolor • Lesik Hajdovský & Manželé • Ole Lukkoye • ZGA • Aukcyon • SKA • Boris Kozakov • Šarközi

Alternativa '99, 26 November – 5 December

R in Circle • Guestar • Alom • Yoshida Tatsuya Solo • Akaten • Zubizuva X • Tsuyama Atsushi Solo • Ruins • Metamorphosis • MCH Band • Spaceheads • Palinckx • Dama Dama • Pavel Fajt & DJ Sayko • Sledě, Živé Sledě • Pluto • Tudósok • Korai Öröm • Fathy Salama Sharkiat • The Atlas Project • New Ghost • Krakatoa • The Meneses / Makihara Percussion Duo • Stephen DiJoseph • Čikori • Metamkine • Ossatura • Domácí Kapela • Kilhets • Boris Gagloev • Nesselsdorf • Údery Údy • DJ Jesus • DJ Forest • DJ Tall • Tim Brady • Dřevěné Pytlí V Jutových Uhlích • Rudovous


Alternativa '98, 27 November – 6 December

Klar • Pierre Bastien & Lukas Simonis • Apeiron • Ignis Ardens • Jiříkovo Vidění • Luza • Abigail • Kapitán Kajman • Janota 1935 • Zběhlá Samice • Lippany • Zuzana Dumková & Saguitarius • Vrtule 1 • Permon Balet Superstar • No Doctor • Metamorphosis • Údery Údy • Pieces Of Brain • Pere Ubu • Boris Gagloev • Boo • Kiss Erzsi Music • Pluto • Agon Orchestra & Kilhets • Jablkoň • A. Vitouš + M. Zbožek • Vojtěch a Irena Havlovi • Helmut Heiland • Pest • Lichtenberg • Werk • Dáša Andrtová • aka fx randomiz + Schlammpeitziger • Holosud • Thomas Brinkmann • Švamberk + Posejpal + Sermilä • Neuro (Viklický + Posejpal + Švamberk + Sermilä) • Borbetomagus • Kaljan Jazz

 

Alternativa '97, 28 November – 8 December

Narajama • God Is My Co-Pilot • Kampec Dolores • Palinckx • Domácí Kapela • Snowcrash • Blurt • Jon Rose + Bob Ostertag • Blast • Pod Černý Vrch • Kampec Dolores • Kopir Rozsywal Bestar • Multicide • The Shamans • Teatr NovoG.O. Fronta • Matěr Svá • Pavel Fajt + Anna Homler + Geert Waegeman • YLO-Africký Slon • Deep Sweden • Metamorphosis • Lovejunkie • Scrooge • Quakvarteto • Miloš Petrović • Iva Bittová + hosté • Cut • Free Jazz Trio • Zabloudil • Kletka Red • Sledě, Živé Sledě


Alternativa '96, 28 November – 8 December + 18–20 December

Present • E • YLO-Africký Slon • Fabrikanti • OTK • Jablkoň • Tres Hombres • Bruno Adams + Phil Shöenfelt + Chris Hughes • Dunaj • Švehlík • Peter Blegvad + Chris Cutler + John Greaves • Pustit Musíš • Deep Sweden • Dáša Andrtová + Radim Hladík • Roof • Stephen Buchanan • Psí Vojáci • Quimby • Insist • Pavel Fajt + Pluto • Ferdinand Et Les Philosophes • 2227 • Sever • Zuby Nehty • Zapomenutý Orchestr Země Snivců • Die Knödel • Goz Of Kermeur • Už Jsme Doma • The Ex • Sisygambis • Pavel Fajt + Jim Meneses • Agon Orchestra • MCH Band • Oswald Sneider • Činna • Domácí Kapela • Extempore

 

Alternativa '95, 11–19 December

Beyond • Laurie Amat • Psychochaos • Hybryds • Asmus Tietchens • Yamabu • Bad Beef Hat • Sluneční Orchestr • Orloj Snivců • Jatka č. 5 • Michal Gera Band • Mad Mouse Chicago I.R.A. • Kapotte Muziek • Butter • OTK • Invalidní Důchod • Ruka Ryby • Zlá Žena • Činna • Třetí Zuby • Mashy Muxx • Free Jazz Trio Olomouc • Dobrohošť • The Moon Lay Hidden Beneath A Cloud • Načeva • Krásné Nové Stroje • Mare Negrum • Kořán + Richter + Pavlíček • Fibichův Úlis • Despondancing • Další Konec Světa • Majerovy Brzdové Tabulky • A.C.T.U.S. • MCH Band • Co Caspar • O.Z.W. • Esplendor Geométrico • Pluto • Tornádo Lue • Terra Ignota • Tonton Macoutes • Utlučtumůru • Kvartet Dr. Konopného • L'ahká Múza • Paprsky Inženýra Garina • Test Dept. • Iva Bittová • Art Zoyd • Pod Černý Vrch • Moštárna • The Cool Sheiks • Snake • Bez Ladu A Skladu

Alternativa '94, 6 –12 December

Bread And Puppet Theatre: "Den je ráno, poledne a večer" • Oswald Schneider • Milan Svoboda + Michal Gera Duo • Krásné Nové Stroje • OTK • La Mano • Bez Ladu A Skladu • Kontraband Milana Svobody • Burlas + Piterka + Baláž + Vlk • Už Jsme Doma • Agon Orchestra • Dama Dama • Tonton Macoutes: "Pocta Bruce Naumannovi" • Joe Carnation Band • Luboš Andršt Band • Vltava • Sajkedelik Šraml Band



Alternativa '93, 1–10 December

MCH Band • E • Švehlík • T4 • Zabloudil • Dunaj • Tata Bojs • Zottler • Ještě Jsme Se Nedohodli • Už Jsme Doma • Tornádo Lue • Gothmog • Classic Rock'n'Roll Band • Cabinet Music • The Doors Revival Band • HA Divadlo: "Hvězdy na vrbě" • Agon Orchestra + Vojtěch Havel + Miroslav Šimáček • Jiří Durman + Miroslav Posejpal • Vladimír Václavek + Josef Ostřanský • Pavel Fajt + Mikoláš Chadima • Iva Bittová • Richter Band • Summer Assault (DK/CZ) • martin janíček + orloj Snivců • Erhard Hirt (Ger)